Góry Stołowe: Błędne Skały i Szczeliniec Wielki


 

Góry Stołowe to jedno z najbardziej niezwykłych pasm górskich w Polsce. Ich główny walor to widowiskowość erozyjnych form skalnych. Wiele punktów widokowych i niesamowitych, fantastycznych kształtów skalnych przyciąga w Góry Stołowe turystów z najdalszych zakątków Polski. Dwa najpopularniejsze miejsca w Górach Stołowych to Błędne Skały i Szczelinie Wielki, warto zobaczyć też Skalne Grzyby.

 

Błędne Skały to zespół bloków skalnych tworzących fantastyczne labirynty o wysokich na kilka metrów ścianach powstałe w efekcie długotrwałego erodowania piaskowców. Do zwiedzania przeznaczona jest kilkusetmetrowa trasa turystyczna wiodąca pomiędzy różnymi formami skalnymi i korytarzami, w niektórych miejscach wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Znajdziemy tu bogactwo różnorodnych form skalnych: grzyby, maczugi, słupy, z których wiele posiada własne nazwy.

Błędne Skały posłużyły jako plener do kręcenia filmu „Opowieści z Narnii: Książę  Kaspian”.

Szczeliniec Wielki (919m n.p.m.) najwyższy szczyt Gór Stołowych, należący do Korony Gór Polski. Również tutaj, podobnie jak w Błędnych Skałach, erozja wyrzeźbiła mnóstwo efektownych form skalnych, z których najbardziej znane to m.in. „Wielbłąd”, "Kwoka", "Mamut", "Słoń" czy "Kazalnica". Jedną z najciekawszych części jest „Piekiełko”, czyli długa, około 100-metrowa szczelina skalna głęboka na 20 m., w której nikogo nie dziwią pozostałości śniegu i lodu w… czerwcu.

Na szczyt góry wiedzie blisko 700 schodów ułożonych w 1814 roku przez ówczesnego sołtysa pobliskiego Karłowa, w którym zaczyna się i kończy okrężny szlak turystyczny, wiodący m.in. obok położonego na Szczelińcu Wielkim schroniska „Szwajcarka”.


Multimedia