Bardo Śląskie i spływ przełomem Nysy Kłodzkiej


Bardo Śląskie to niewielkie, lecz malownicze miasteczko położone u podnóża Gór Bardzkich nad Nysą Kłodzką, na przecięciu wielu szlaków historycznych, handlowych, turystycznych i komunikacyjnych. Warto zobaczyć monumentalną Bazylikę Mniejszą Nawiedzenia NMP oraz wspiąć się na Górę Kalwarię drogą krzyżową do Kaplicy Górskiej. Po drodze znakomity punkt widokowy z piękną panoramą Barda i przełomu Nysy Kłodzkiej.

Przełom Bardzki, zwany niekiedy „Cudem Sudetów” ma długość kilkunastu kilometrów. Nysa Kłodzka przebiła się w tym miejscu przez Góry Bardzkie, które wypiętrzyły się na jej drodze w czasie zlodowacenia skandynawskiego i utworzyła kilka szerokich, malowniczych meandrów. Z urodą Przełomu Bardzkiego można zapoznać się z bardzo bliska – z samego nurtu rzeki.

Uczestnicy spływu pontonowego stawiają się najpierw na przystani w Bardzie. Następnie przewożeni są przez organizatorów do miejscowości Ławica, do górnej przystani, gdzie odbywa się krótkie szkolenie w zakresie bezpieczeństwa oraz dobór sprzętu i wyposażenia. Potem na pokład i – ahoj, przygodo! Trasa spływu pontonowego ma blisko 15 km, a jej pokonanie zajmuje od 2,5 do 3,5 h. Pokonuje się pięć meandrów, gdzie w zakolach urwiste, skaliste brzegi sięgają 20 metrów,  po drodze czarują piękne, schodzące do samej rzeki lasy i barwne, pachnące łąki. Po dotarciu do przystani w Bardzie uczestnicy zdają sprzęt. Mogą wypocząć przy ognisku lub posilić się w położonej nad samą rzeką smażalni pstrągów. Piękna (i bezpieczna) przygoda!

W okresie wzmożonego ruchu turystycznego zaleca się rezerwowanie terminów spływu.

Dla gości Willi Róż stały rabat w wysokości 15%


Multimedia