Polanica-Zdrój


Polanica-Zdrój to jeden z najbardziej znanych polskich kurortów o długiej i bogatej tradycji uzdrowiskowej.  Już w połowie XIX wieku miejscowość była znana ze źródeł, z których czerpano wodę pomocną w leczeniu różnych dolegliwości. Położona jest u podnóża Gór Stołowych i Gór Bystrzyckich, niedaleko innych popularnych  kurortów ziemi kłodzkiej: Kudowy-Zdrój oraz Dusznik-Zdrój.

Prócz leczniczych źródeł największą dumą Polanicy jest słynny, ponad stuletni Park Zdrojowy, jako całość wpisany do rejestru zabytków. W parku możemy podziwiać również zabytkową pijalnię wód „Wielka Pieniawa”, muszlę koncertową, Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej czy Pawilon Szachowy. Prócz budowli i obiektów podziwiać możemy bogatą, pięknie uporządkowaną i wypielęgnowaną roślinność (rzadkie drzewa i krzewy, piękne kwiaty), wiele przyjemnych ścieżek i alejek z ławeczkami i fontannami. Podczas spacerów po blisko 13-hektarowej połaci parku można nasycić uszy śpiewem ptaków oraz stanąć twarzą w twarz z… wiewiórką. W pawilonie pijalni wód znajdziemy kilka przyjemnych kafejek i restauracyjek oraz sklepy z pamiątkami.

Po zrelaksowaniu się w Parku Zdrojowym warto poczuć klimat modnego uzdrowiska na popularnym polanickim „deptaku” zawsze pełnym kuracjuszy i turystów. Polecamy przyjemny spacer wzdłuż ciągu knajpek, barów, cukierni, lodziarni, ładnych kamieniczek i zapraszających do przycupnięcia ławeczek.

Będąc w Polanicy-Zdrój warto zwiedzić również Góry Stołowe, Wambierzyce (tzw. „polska Jerozolima”) a także inne okoliczne kurorty: Kudowę-Zdrój i Duszniki-Zdrój.

Multimedia