Skalne Miasta w Czechach


Być w okolicy i nie zobaczyć położonych w Czechach nieopodal granicy z Polską skalnych miast? Grzech.

Monumentalne Skalne Miasto w Ardszpaskich Skałach przyciąga i zachwyca tysiące turystów o każdej porze roku. Przepiękne, unikalne formy skalne zostały malowniczo wyrzeźbione w piaskowcu płytowym przez wodę, mróz i wiatr (podobnie jak np. nasze Błędne Skały w Górach stołowych). Wysokość ścian kanionów i szczelin sięga tu nawet 100 m.

Trasa turystyczna prowadzi przez niezwykle efektowne labirynty i imponujące formy skalne: „Głowa cukru”, „Kochankowie”, „Fotel Babci”. Wędrówka sama w sobie stanowi dużą frajdę – zwiedza się komfortowo, korzystając z przygotowanych dla turystów schodków, platform, chodników czy drabin. W programie jest również rejs łódką po Skalnym Jeziorku.

Nieopodal Ardszpaskiego Skalnego Mesta (można zwiedzić jedno po drugim) znajduje się mniej znane, ale wcale nie mniej ciekawe Teplickie Skalne Miasto. Oba leżą na terenie narodowego rezerwatu przyrody i należą do ścisłej czołówki największych atrakcji turystycznych Czech.

Trasy turystyczne przez Skalne Miasta nie są trudne nawet dla niewprawnych „łazików”. Dla bardziej wymagających przez masyw Ardszpasko-Teplickich Skał prowadzą szlaki do ruin trzech zamków, skalnych iglic i bajecznych punktów widokowych. Skały masywu uważane są również za jedne z najlepszych terenów wspinaczkowych na świecie.

Najdogodniejszy dojazd od polskiej strony do Ardspachu i Teplic wiedzie przez Kudowę Zdrój/Nachod.

Multimedia