Ogród Bajek

Turyści odwiedzający Międzygórze mówią często, że to „bajkowa” miejscowość. Mają na myśli przede wszystkim malownicze położenie wśród gór, potoków i drzew oraz piękną drewnianą zabudowę. Duży wkład w „bajkowość” Międzygórza ma jednak kolejna z jego największych atrakcji, czyli… Ogród Bajek.

Pięknie położony na zboczu ogród o wielkości 0,23 ha zamieszkuje kilkadziesiąt postaci z bajek. Zarówno tych najstarszych (Baba Jaga, Jaś i Małgosia, Kot w Butach, Duch Gór Liczyrzepa) jak i bardziej współczesnych bohaterów książek i kreskówek (Muminki, Pszczółka Maja, Krecik, Smurfy, Bolek i Lolek). Bardzo łatwo je wszystkie spotkać, ponieważ w ogóle nie ukrywają się przed zwiedzającymi. Uśmiechają się wesoło do dzieci i dorosłych spomiędzy rzadkich, ozdobnych roślin, wypoczywają w bajkowych domkach lub chłodzą się przy czarodziejskich źródełkach.

Pierwsze wykonane z korzeni, patyków i szyszek bajkowe figurki oraz pierwsze ozdobne rośliny znalazły się w tym miejscu za sprawą niemieckiego leśnika Izydora Kriestena w okresie międzywojennym. Obecnie opiekę nad Ogrodem Bajek sprawuje międzygórski oddział PTTK i ciągle wprowadzają się do ogrodu nowi mieszkańcy. Jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rodziców z dziećmi.

Tuż przy ogrodzie można zaopatrzyć się w pamiątki, napoje i słodycze oraz wzbogacić wiedzę o górach w Ośrodku Historii Turystyki Górskiej Sudetów.

Z centrum Międzygórza dojdziemy do Ogrodu Bajek w ok. 30 min. szlakiem żółtym lub czerwonym lub szlakiem Żółtego Krasnala z końcowego przystanku PKS.

Multimedia